Zoomovat +

Zobrazit jiný případ...

Mrak Mrak

Liu Siao-po a Liu SiaVězněni za opoziční činnost

Liu Siao-po je čínský literární kritik a držitel Nobelovy ceny míru. Ve svých textech a v dokumentu Charta 08 usiloval spolu s dalšími intelektuály o demokratizaci země a svobodu slova. Reakce vlády? 11 let za mřížemi. A pro jeho ženu Liu Sia, básnířku a fotografku, domácí vězení. Už 4 roky prakticky v izolaci, bez návštěv, telefonu nebo internetu. Přitom nebyla nikdy obviněna ani odsouzena.

Zobrazit celý příběh

Liu Siao-po se v roce 1989 aktivně zapojil do protestů na náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men). Jednalo se o studentské protivládní demonstrace, při kterých lidé požadovali demokratické reformy. Armáda protesty krutě potlačila, stovky demonstrantů přišly o život, tisíce lidí bylo zraněno. Čína přes dvacet let odmítá nezávislé vyšetření incidentu a vyvození patřičných důsledků. Během 90. let strávil Liu tři roky v pracovním nápravném zařízení. V prosinci 2009 ho soud během dvouhodinového procesu za údajné „ohrožení státní bezpečnosti“ odsoudil k 11 letům vězení za šest článků na internetu a sepsání Charty 08. V článcích Liu otevřeně kritizoval korupci, cenzuru a vládu jedné strany a obhajoval demokratický systém založený na několika politických stranách. K sepsání Charty 08 ho inspirovala československá Charta 77 a Václav Havel, se kterým si pravidelně dopisoval. Čínští intelektuálové ve výzvě požadovali svobodu slova a demokratizaci země. Dokument zveřejněný online v prosinci 2008 během pár dnů podepsaly tisíce Číňanů včetně významných intelektuálů, akademiků nebo zástupců literární a umělecké scény.

Navzdory protestům čínské vlády obdržel Liu 8. října 2010 Nobelovu cenu míru za dlouhý a nenásilný boj za základní lidská práva v Číně. Informován byl o den později vězeňskými dozorci. On ani nikdo z jeho blízkých nemohl kvůli zákazu čínských úřadů cenu osobně převzít. Uvěznění Liu Siao-pa vyvolalo kritické reakce západních zemí i laureátů Nobelových cen, kteří opakovaně požadují jeho propuštění. Za jeho svobodu aktivně bojoval i prezident Havel, který byl také jednou ze světových osobností, které nominaci Liu Siao-pa na Nobelovu cenu míru podporovaly.

Liu Siao-po je držen ve věznici Ťin-čou v severovýchodní čínské provincii Liao-ning. Celu sdílí s dalšími pěti vězni. Dvakrát denně smí hodinu cvičit na čerstvém vzduchu. Na rozdíl od většiny čínských vězňů nemusí pracovat a může číst a studovat. Není známo, jestli má nějaké zdravotní potíže. Po skončení trestu bude ještě na dva roky zbaven politických práv. To znamená, že nebude mít například volební právo.

Liu Xia (53) je od října 2010 držena v domácím vězení prakticky v izolaci od okolního světa i příbuzných a přátel. Nesmí vycházet z domu ani přijímat žádné návštěvy. Nemůže používat televizi ani internet. Uvězněna byla dva dny poté, co její muž získal Nobelovu cenu za mír. Čínská média tuto informaci záměrně tajila. Její manžel, čínský disident a spoluautor Charty 08 Liu Xiaobo, byl o rok dříve odsouzen na 11 let vězení za údajné “ohrožení státní bezpečnosti”.

V lednu 2014 převezli Číňanku pro prodělaném infarktu do pekingské nemocnice Shijingshan, kde jí lékaři poskytli nezbytné ošetření. Doporučili její hospitalizaci nejméně na dva týdny. Liu ale policisté převezli zpátky domů.

Začátkem února 2014 ji policejní eskorta odvezla zpátky do nemocnice, kde jí diagnostikovali srdeční slabost vyžadující další léčbu. Její rodina vyplnila všechny potřebné formuláře a zaplatila nemocniční poplatky. Navzdory tomu ji ale nemocnice nakonec odmítla přijmout a musela se ve velmi špatném zdravotním stavu znovu vrátit zpátky domů. Liu navíc podle všeho trpí velmi silnou depresí.

V roce 2012 došlo k mírnému uvolnění a několik přátel mohlo po dlouhých průtazích Liu v domácím vězení navštívit. Honkongského novináře, který se s vězněnou Číňankou snažil setkat v březnu 2013, policisté zbili a krátce zadrželi.

Čínské úřady také neustále vyvíjejí tlak na celou rodinu Liu. V dubnu 2013 byl například její bratr Liu Hui v politicky motivovaném procesu obviněn z podvodu.

(Nepovinné)

Podporuji propuštění vybraných vězňů:

Pro vložení podpisu musíte zaškrtnout souhlas se zpracováním údajů.

Prohlašuji, že tuto petici podepisuji svým skutečným jménem a souhlasím s tím, aby moje jméno bylo použito pro tuto petici, jakož i zobrazeno na této webové stránce prostřednictvím imitace psaného podpisu.

Chci být pravidelně informován o případech (e-mailem). Přibližně každé dva týdny Vám zašleme krátkou informaci k aktuálním případům, které můžete okamžitě podpořit.

Odesláním údajů z petice vyjadřujete svůj souhlas podle zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů se zpracováním mých výše uvedených osobních údajů v rozsahu jméno, příjmení, e-mailová adresa za účelem odeslání petice adresátovi a v rozsahu e-mail a telefon pro zasílání informací týkajících se průběhu této kampaně. Tímto dávám souhlas se zpracováním osobních údajů a se zasíláním e-mailů o novinkách Amnesty International na dobu neomezenou, případně do odvolání tohoto souhlasu. Osobní údaje budou zpracovávány výlučně správcem osobních údajů Amnesty International Česká republika, o.s., se sídlem Provaznická 3, 110 00 Praha 1 a pouze za výše uvedeným účelem. Udělení souhlasu je dobrovolné. Osobní údaje nebudou předávány třetím osobám.

Partneři

Logo HAVAS Logo Vizeum Logo DPP Foto Škoda

Poděkování

Ilustrátor Mattias Adolfsson (mattiasa.blogspot.cz) Kresba designéra

Typografie: Måns Grebäck, Kimberly Geswein,
Dr. Marianne Steinbauer, Nikki Rodriguez

Ikona zavření