Zoomovat +

Zobrazit jiný případ...

Mrak Mrak

Jevgenij VitiškoVěznění za kritiku staveb v Soči

Jevgenij Vitiško je ruský aktivista z ekologické organizace v severním Kavkazu. Dlouhodobě kritizoval devastaci přírody v souvislosti se stavbou stadionů pro olympiádu v Soči. Rusko ale kritiku odmítlo a aktivisty se snaží umlčet. Jevgenije odsoudili v únoru 2014 na 3 roky za pokojné uplatňování svobody projevu.

Zobrazit celý příběh

Jevgenij Vitiško je členem jedné z hlavních ekologických organizací na jihu Ruska – Ekologické hlídky severního Kavkazu. Právě v souvislosti s aktivitami, které měly upozornit na protizákonné stavební práce v přírodě kolem Soči, byl Vitiško stíhán už v roce 2012. Dostal tehdy 3letý trest odnětí svobody za rozbití plotu, protože chtěl dokumentovat ilegální stavbu a devastaci lesního porostu na oploceném území. Po odvolání nakonec vyvázl s dvouletou podmínkou.

V prosinci 2013 však soud kvůli porušení pravidel Vitiškovi původní trest znovu potvrdil. Odvolací proces se bude konat 22. února. Všechny informace týkající se procesu však byly náhle smazány z webových stránek soudu. Amnesty International poukazuje na velké riziko, že proces s Jevgenijem Vitiškem nebude spravedlivý. Obvinění proti jeho osobě jsou přitom velmi pravděpodobně motivována politickými zájmy. Ve vazbě Vitiško nemůže kritizovat ničení životního prostředí kvůli olympiádě.

„Právě proto je trestán. Autority se ho snaží jednoduše umlčet,“ říká Denis Krivošejev, zástupce programového ředitele pro Evropu a střední Asii. „Znepokojující je, co se stane s občanskou společností po skončení olympiády, kdy se mezinárodní pozornost přesune jinam.“

SKVĚLÉ ZPRÁVY! Jevgenij Vitiško byl 22. prosince propuštěn

Ekologický aktivista Jevgenij Vitiško byl propuštěn večer 22. 12. 2015 poté, co tambovský oblastní soud potvrdil rozhodnutí Kirsanovského městského soudu.

Vitiško bude pod policejním dohledem do doby konce původního trestu.

Děkujeme za váš podpis.

Partneři

Logo HAVAS Logo Vizeum Logo DPP Foto Škoda

Poděkování

Ilustrátor Mattias Adolfsson (mattiasa.blogspot.cz) Kresba designéra

Typografie: Måns Grebäck, Kimberly Geswein,
Dr. Marianne Steinbauer, Nikki Rodriguez

Ikona zavření